Fantasy světy

27. listopadu 2011 v 16:16 | Vivienne |  Mišmaš

Fantasy světyInu toto téma je dosti široké a hlavně si pod ním lze představit téměř cokoliv. Od Tolkienovi Středozemě až po Podmoří Terezy Matouškové :-) Na těchto světech mě fascinuje jejich propracovanost. Každičký detail je promyšlen a doveden do zdárného konce. No není to krása? Reálně vypadající mapy, vlastní historie, jazyky a to vše podáno tak, že by to mohl být skutečný svět.


V tomto článku bych se chtěla zmínit hlavně o mapách, které pomáhají se ve světě vyznat. Ono nakreslit takovou mapu je (alespoň podle mě) umění. Ale mě to tak dřív nepřišlo, možná i proto jsem se i já jednoho dne rozhodla, že si vytvořím svůj vlastní svět, kde by moji hrdinové mohli utvářet dějiny svými hrdinskými činy. Jenže to není tak lehké (alespoň u mě ne), přeci jen značné množství pojmů a jmen (a ty je pěkný oříšek vymyslet, někdy se to rovná útoku na vysokou kamennou věž jen s plácačkou na mouchy). Zde v tomto článku popíšu své "zkušenosti" a pár rad, na které jsem tak přišla. Berte to s rezervou.


Nejprve jsem si v hlavě udělala lehký náznak co by kde mělo být, abych to uvedla na pravou míru nebylo to ze dne na den, jeden příběh se pomalu rodil a já se začala ztrácet, protože jsem pořádně nevěděla kam své hrdiny posílám :-) Ale zpět k tématu. Sepsala jsem si, kde co má být a chtěla to dát na papír, ale napadlo mě, že moje sestřenici velmi pěkně kreslí, tak proč by to nemohla udělat ona. Šla jsem za ní a ona souhlasila. Popsala jsem jí, co kde má být. Vypadalo to na úspěch, ale ejhle, drahá sestřenice, když jsem se jí za čas ptala, na to zapomněla. Tak jsem jí to řekla podruhé a dokonce i sepsala. Opět uplynul nějaký ten čas a zase nic. Ona to tentokrát ztratila (ty instrukce)!! Po třetí jsem ji řekla instrukce, po druhé jsem je i napsala a nakonec jsem k tomu připojila velmi amatérský nákres. Abych to zkrátila, do dneška mapu nemám. Zda-li sestřenice instrukce opět ztratila, nebo se na mě vykašlala nevím. Bohužel už nevím, co jsem kde chtěla mít, jelikož jsem jí dala vše co jsem měla, takže nemám nic.


Závěrem: Z tohoto incidentu jsem si vzala ponaučení, pokud chci mapu musím si ji udělat sama, i když bude vypadat jako od prvňáčka. Nebo když to dávám na nakreslení někomu jinému stát mu za zády s bičem a bičovat ho tak dlouho dokud mapa nebude hotova.


Od té doby jsem si dala na delší dobu od map klid. Ale stejně jsem neodolala a tento podzim nakreslila první mapičku, k mému prvnímu kontinentu. Ano kontinentu, nemám pořádně promyšlený zbytek světe (bude-li nějaký) a tak to nechávám otevřené. Inu mapka se rodila dosti podivně, ale hlavní je že žije. A z toho si beru druhou radu. Mapku kreslit pokud možno na čistý papír (ne na cár jak tomu bylo u mě), ona totiž snaha o překreslení skončila tragicky a ani oskenování není ono. Další je dělat ji dostatečně velkou, aby se tam vešla nějaká ta jména.


Inu a tím bych asi skončila těším se na vás příští neděla tentokrát na téma: Fantasy bytosti 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 27. listopadu 2011 v 19:11 | Reagovat

To znám, když po někom něco chci. Buď ten člověk nemá čas nebo na to zapomene, takže nakonec si všechno většinou musím udělat sama.
Mapu bych asi nezvládla a nebo bych se opičila třeba po Narnii. A do detailů bych to asi popsat neuměla. A vlastní svět... vlastně jsem si někdy před půl rokem nějakej vymyslela... teda, ne že by to byl můj svět, ale prostě nějaký vymyšlený svět, o kterým jsem chtěla psát. Jenže jaksi jsem s tím přestala, jako vždy. Nikdy jsem ještě nic nedopsala do konce.
Jsem se zas rozepsala... :-D

2 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 27. listopadu 2011 v 20:05 | Reagovat

Ano, ano... na fantasy světě je jeho propracovanost také opravdu velmi důležitá. Mapy jsem si také tvořila (a stále tvořím), to je pravda, ale jsou to jen propiskou načmárané obrázky, z kterých někdy něco možná vyčtu jen já :-D

3 Ettelëa Dragons Ettelëa Dragons | Web | 27. listopadu 2011 v 23:54 | Reagovat

Další zajímavý článek, je skvělé pozorovat, jak si lidé poradí s tím, co vypustíte do světa... Chtěly bych ti poděkovat za tvé zapojení se :)
Já také pokládám mapy za hodně důležitou součást psaní fantasy, bez mapky to prostě nejde, i kdyby měla být jenom načmáraná, autor zkrátka musí mít představu o tom, co kde má, takže kreslení map = skvělá věc :D

4 Lawiane Lawiane | Web | 28. listopadu 2011 v 18:25 | Reagovat

jo, taky jsem si asi vymyslela jeden svět. Vlastně dokonce dva. Protože mě dvakrát chytlo nutkání napsat fantasy knihu a ké byla taky třeba mapa. Vymýšlení jmén mě baví, v tom problém ani nemám. K oboum zemí jsem kreslila i mapu a pamazuju si, že u té druhé jsem jí pak udělala naopak - jakože jsem přetočila sever a jih. Ale přišlo mi to celý hrozně umělý, jen tak si sednout, vzít si tužku a říct si, tak kam co dáme. Obě ty knížky mi teĎ zpětně přijdou dost strašný, ještěže jsem to nedopsala a nedej bože nevydala :D

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 3. prosince 2011 v 14:07 | Reagovat

Nějaký ten plánek je prostě zapotřebí. Nejhorší je, když to člověk dokresluje zpětně a zjišťuje, že se mu hrdinové v té vesnici točí jako vlčky a v životě by takto do kýžené hospody nedorazili. :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama