Ivanhoe

15. července 2013 v 14:26 | Vivienne |  Knihy a něco o nich

Tuto knihu jsem zde původně neměla v úmyslu zveřejňovat, protože jsem si ji chtěla dát do seznamu k maturitě, nakonec se, ale ukázalo, že v novém seznamu není :-( Takže ji dávám alespoň sem :-)

Autor: Walter Scott


Místo: Anglie

Čas: vláda Richarda Lví srdce

Postavy: Wilfreda z Ivanhoe, Rowena, Brian de Bois-Guilbert, Rebeka

Charakteristika:

Wilfred z Ivanhoe- pravý rytíř, má všechny jeho ctnosti. Je dobrý přítelem Richarda a miluje Rowenu. Drží slovo a pomoc oplatí.
Rowena- dědička saských králů, krásná, odvážná a nebojácná. Stojí si za svým a má svoji vlastní hlavu.
Brian de Bois-Guilbert - templář, který bojoval v Palestině. Je skvělý bojovník, ale svého postavení zneužívá. Vášnivě se zamiluje do Rebeki.
Rebeka- židovka, dobrá léčitelka, milá, ochotná, nebojácná a rozumně uvažující. Miluje Wilfreda, ale dokáže své city ovládat. I přes výhružky smrti neopustí svoji víru.

POZOR - následující odstavec může prozrazuje děj.

Děj:
Gurth a Wamba potkají templáře a kněze, kteří se shánějí po jejich pánu Cedrikovi. Šašek je pošle špatným směrem, ale poutníci díky náhodě nakonec dobře dojdou. Brian de Bois-Guilbert je Rowenou okouzlen, když tu přijde žid Izák. Cedrik ho ubytuje a ten ráno utíká s cizincem, který mu nabídne pomoc. Následuje turnaj, který vyhraje Vyděděný rytíř. Ten zvolí zá královnu krásy Rowenu. Druhý den Vyděděný rytíř s pomocí černého rytíře zvítězí i druhý den, ale je zraněn. Později se ukáže, že je to Wilfred, vyděděný syn Cedrika. Princ Jan se dovídá o tom, že jeho bratr uprchl z vězení a tak se rozhodne uspíšit plány svého spiknutí. Templář přepadne Cedrikovu družinu spolu s Rebekou a jejím otcem a uvězní je na hradě svého přítele de Brecyho. Nechytí však Wambu a Gurtha, kteří se spojí s Robinem Hoodem a černým rytíř. Společně dobývají hrad, zachrání rukojmí. Templář unáší židovku Rebeku a de Brecy umírá v plamenech. V lese se skupiny rozdělují, Cedrik s družinou jdou pohřbít Athelstana, Izák se pokouší zachránit dceru. Ta je představiteli řádu obviněna z čarodějnictví, ona vinu odmítá a volá po souboji. Guilbert jí nabízí, že se vzdá všeho, jen když s ním odejde. To ale Rebeka odmítá. V den boje se střetne Guilbert s Ivanhoem, kterém mu dříve zachránila život. V souboji Guilbert umírá na svoji vášeň. Rebeka je uznána nevinnou a Richard se vrací na trůn. Wilfred si bere Rowenu a Rebeka odjíždí ze země.


Téma, myšlenka: život rytíře

Můj názor: pěkná čtivá kniha, vadily mi jen místy velmi zdlouhavé popisy budov, či oblečení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yasemin Other Van de Notte Yasemin Other Van de Notte | E-mail | Web | 16. července 2013 v 8:55 | Reagovat

Kniha vyzerá zaujímavo :D Pekne si to spracovala ;-)

2 Lawiane Lawiane | Web | 19. července 2013 v 20:23 | Reagovat

Jo Walter Scott, od něj jsem ještě nic nečetla, i když má tak pěkné jméno. Ale dobré vědět, že prý je to čtivé. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama