Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz

16. října 2013 v 21:32 | Vivienne |  Knihy a něco o nich

Další z vyřazených knih z mého seznamu.


Autor: Henryk Sienkiewicz

Místo: Řím za císaře Nera

Čas: počátek prvního století našeho letopočtu

Postavy: Nero, Petronius, Vinicius, Lygie(Kallina), Ursus, Chilón, Pavel z Tarsu, Petr

Charakteristika:

Nero: Krutý vládce Říma, považoval se za básníka a umělce. Roku 64 nechal zapálit Řím. Nakonec spáchal sebevraždu.
Petronius: tzv. Arbiter Elegantiarum -soudce vkusu, císař si jej váží kvůli jeho znalostem umění. Vinicius je jeho synovec, proto mu pomáhá v jeho boji o Lygii.

Vinicius: bývalý voják, syn senátorů. Za celý román projde snad nevýraznější proměnou, z téměř bezcitného otrokáře se stane milující křesťan.

Lygie: dcera lygijské krále, zapomenutá rukojmí. Lygie je křesťanka a i přesto se zamiluje do Vinicia, trápí se, protože si myslí, že její láska je nečistá. Po útrapách a prožité bolesti konečně dochází pokoje po Viniciově boku.

Ursus: obrovitý barbar, Lygiin věrný služebník, i přesto jak působí je to v hloubi duše mírumilovný člověk.

Chilón: stařec, jemuž život ublížil, on se proto mstí a vydává křesťany smrti. Nakonec se však změní a i on umírá jako křesťan.

Pavel: jeden z apoštolů, který šíří křesťanství v Římě, na konec je ukřižován

Petr: apoštol šířící víru v Římě, to z jeho úst splyne věta "Quo vadis, domine?" I přesto že má šanci uniknout, zůstává v Římě a později je ukřižován.

Děj:

Vinicius vracející se z bojů potkává u Aulů krásnou Lygii do které se zamiluje. Vinicius by si ji rád vzal, ale Petronius má jiný nápad, požádá Nera, aby ji Aulům sebral a dal Viniciovi. Nero tak učiní, ale Lygie k Viniciovi nechce a tak spolu s Ursem utíká. Vinicius ji však stále miluje a tak se ji rozhodne vyhledat. K tomu mu pomůže stařec Chilón, ten Vinicia využívá, ale přeci jen ji nalezne. Vinicius ji nejprve chce odvést k sobě násilím, ale pak hněv ochladne a on si to rozmyslí, uvědomuje si, že Lygii opravdu miluje. Sleduje ji na tajné setkání křesťanů, poté se jí pokusí unést, jeho společník je zabit Ursem, Vinicius je zraněn. Lygie se o něj stará a Vinicius pomalu poznává novu víru a pomalu jí podléhá. Setkává se také s apoštoly Petrem a Pavlem, poznává jejich víru a žádá o Lygiinu ruku, apoštolové jim požehnají, ale Vinicius musí jet spolu s dvorem a Nerem do Antia,. Ten chce dokončit svůj epos o Tróje, chybí však mu inspirace, a tak nechá zapálit Řím, ještě před tím však dává Viniciovi svolení k svatbě s Lygiií. Vinicius se okamžitě vydává zpět, aby Lygii zachránil. To se mu podaří, když ale oheň uhasne, svalí vinu na křesťany. Ti jsou zajati a v hrách umírají po tisících. Mezi zajatci je i Lygie a Ursus. Nero, který se chce Petroniovi pomstít, pro ni připraví speciální akci. Je připoutaná k rohům obrovského býka, Ursus, který nechtěl bojovat, však uslyšel boží hlas, který mu říkal, aby ji bránil. Učinil tak a dav mu i jí dal milost. Vinicius je konečně šťastný, jelikož se Lygie u něj pomalu uzdravuje z nemoci, která ji zachvátila ve vězení. Jen co jí je lépe odjíždějí na Sicíili. Mezitím jsou ukřižování oba apoštolové. I Petroniův život se chýlí ke konci, Nero už mu chystá smrt, ale Petronius se rozhodne ukončit jej sám. Nero se dlouho u moci neudrží a tak i on nakonec páchá sebevraždu.


Téma, myšlenka: román ukazuje starověký Řím za vlády šílence, naše hlavní dvojice musí vydržet mnoho, ale na konec zůstanou spolu. Vidíme, jak se postavy vyvíjí, jak ty dobré tak ty zlé, například Chillón, který je svým způsobem "ten špatný" je obhajován a nakonec i on dochází pokoje.


Můj názor: Přeci jenom ten dobrý konec, do toho smutku a beznaději moc nejde, ale aby existovala tma, musí být světlo. Možná že to je i dobře, že tam ten optimismus je, i když je těžko představitelné, že by někdo dnes tolik vydržel pro někoho, koho miluje. Opravdu pěkně jsou vykresleny Nerovy hostiny a různé slavnosti i hromadné umírání křesťanů v zubech šelem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marzia Marzia | E-mail | Web | 18. října 2013 v 11:50 | Reagovat

Ahoj, máš hezký blog.
Mohla bych tě poprosit, jestli by jsi se nemrkla na můj blog, prosím? Je na stejné téma jako tvůj-knihy.
A jestli by jsme si nevyměnili ikonky.
Budu ti moc vděčná! :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama