Knižní přehled srpen

1. září 2014 v 19:35 | Vivienne |  Přečtené knihy
Je tu konec srpna a s ním i přehled přečtených knih. Tentokrát jich je 18 za což vděčím hlavně nudě v práci.


Všechno, co potřebuju znát jsem se naučil v mateřské školce - R. Fulghum
Z názvu jsem tak trochu čekala, že s alespoň trošku zasměju, že to bude něco vtipné. No upřímně jsem se vůbec nezasmála. A vezmu-li to kolem a kolem čekala jsem něco jiného. Ale i tak se mi to celkem líbilo.

Hry a semináře - Svěrák, Smoljak
Popravdě řečeno jsem byla trochu zklamaná,hry nebyly špatné, ale prostě to není ono. Když jsem se dívala na záznamy z divadla bavilo mě to mnohem více, čili četba této knihy byla dosti zdlouhavá.

Pes Baskervillský - A. C. Doyle
Asi nejznámější příběh nejznámějšího detektiva. Příběh velmi oblíbený u maturantů, čili jsem ho znala téměř zpaměti. A tak není divu, že to nebyla četba nijak zábavná.

Čtení z ruky pro začátečníky - R. Webster
Kniha na mě téměř vyskočila a netuším z jakého neurčitého popudu jsem si ji pučila. I když to určitě souviselo s mým dávným snem neučit se tomuto umění. Kniha byla srozumitelně sepsána, ale i tak si toho moc nepamatuji :-)

Vědma z lesa - B. Jirušková
Druhý díl je sice kratší než první, přečetla jsem ji dosti rychle asi to bylo i tím, že jsem si už zvykla na autorčin styl. Příběh se konečně trošku rozuzlil, ale stále zůstalo očekávání dalšího dílu, na který se vážně těším.

Gazdina roba - G. Preissová
Drama psaná v nářečí, ale vzhledem k tomu, že to není můj první kousek problémy mi to nedělalo. Námět příběhu nebyl nijak složitý a originální, ale zato dosti realistický. Ráda bych jednou viděla příběh v divadle, jelikož si myslím, že živé provedení by tomu dodalo tu pravou sílu.

Zločin a trest - F. M. Dostojevskij
Na tuto knihu jsem si zuby brousila již dosti dlouho, avšak po přečtení jsem trošku zklamaná. Čekala jsem víc, ale zároveň nedokážu přesně říci, co že jsem to vlastně čekala. Příběh bych dokázala shrnout v pár větách. Ale je zde velmi dobře vykreslen duševní stav hlavního hrdiny, ale i dalších postav. Celou dobu se po kolena boříme v pocitech, myšlenkách a výčitkách, které hrdinu provázejí. Nakonec za svůj zločin zaplatil a asi by bylo krásné, kdyby to tak dopadalo i ve skutečném světě, ale dnešní zločinci mají očividně mnohem menší, nebo i žádné svědomí.

Cyrano z Bergeracu - E. Rostand
Další drama, tentokrát psané ve verších. Upřímně řečeno ze začátku mi verše dělily dosti problémy a čtení mi trvalo dlouho a byla jsem celkově dosti zmatená. Naštěstí to po čase přešlo a já si na to zvykla. Celkově mě to moc nebavilo.

Proměna - F. Kafka
Asi mi neuvěříte jak dlouho jsem na tuto knihu v knihovnách čekala. Jsem na pochybách, zda-li se to vyplatilo. Příběh jsem díky škole znala téměř celý zpaměti a to díky důkladnému probírání ve škole, i tomu, že byla velmi oblíbená u spolužáků a tak si ji pořád někdo bral na referát.
Sbohem, armádo - E. Hemingway
V hrubých obrysech jsem opět věděla do čeho jdu. Už od začátku mě to nebavilo a fakt, že vím jak to celé dopadne tomu moc nepřidal. Přišlo mi to celé zdlouhavé a nezáživné.

Doušek věčnosti - P. Neomillnerová
Druhá kniha o Tině Salo se mi do rukou opět dostala náhodou. Není to nijak těžká četba, ani nijak extra zábavná, ale nebylo to špatné. Krev, sex, prokletí vlkodlaků a trable s rodiči tvoří zajímavý koktejl.

Tři kamarádi- E. M. Remarque
o knize jsem se již zmiňovala zde

Chrám Matky Boží v Paříži - V. Hugo
Na tuto knihu jsem si brousila zuby už hodně dlouho a když jsem si ji konečně půjčila, zjistila jsem, že jsem si omylem půjčila zkrácenou verzi. I tak jsem knihu přečetla. Ze školy jsem měla opět trochu jinou představu o ději a tak jsem byla i celkem překvapená.

Pygmalión - G. B. Shaw
Slavné drama, které jsem již viděla v divadle. tam se mi to celkem líbilo a ani čtení to nijak nepokazilo. Věděla jsem do čeho jdu, takže jsem nebyla překvapená ani zklamaná. Ale určitě se mi hraná veze líbila víc.

Past na medvěda - P. Neomillnerová
Třetí díl o Tině Salo, příběh se stále více zamotává. Nebylo to špatné, ale ani extra překvapující a zábavné.

Kalevala - E. Lönnrot
Tuto knihu jsem měla rozečtenou velmi dlouho, a její půjčení byl taktéž oříšek. Prvních asi 16 run jsem přečetla před přijímačkami do Prahy, byla jsem v časové tísni a tak jsem knihu nedočtenou musela vrátit. K opětovnému čtení jsem se dostala až teď. A stejně jako tehdy jsem byla okouzlena. Fakt že je text psán ve verších mi nečinil sebemenší problémy a já si to užívala. Asi jsem i zjistila, kde se inspiroval pan Tolkien při tvorbě Húrinových dětí - toho jak to nakonec dopadlo s Túrinem a Nienor, ale to už jsem možní vyzradila příliš. Podle zjištěných informací by kniha měla opětovně vyjít a tak jsem pevně rozhodnutá si ji koupit.

Paní z peřejí - B. Jirušková
Závěrečný díl série, které mě velmi zaujala. Bylo to moc příjemné čtení a do Darína bych se klidně vydala znovu. I tentokrát příběh doprovázely kouzelné kresby, kterých jsem se nemohla nabažit. jsem opravdu ráda, že jsem knihy nakonec sehnala a koupila si je. Velice ráda si je opět znova přečtu.

Povolání: Zaklínačka - O. Gromyko
Zajímavá a "svěží" kniha, které sice nepřekvapí, ale docela pobaví a je příjemným osvěžením mezi čtením "těžší" literatury, kterou se teď obklopuji. Hlavní hrdinka Volha mi byla dosti sympatická a já si ji hned oblíbila stejně tak jako upířího vládce Lena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 2. září 2014 v 22:32 | Reagovat

Opět se podivuju nad množstvím knih. :-) Já jsem za srpen přečetla asi tak tři. Od Hemmingwaye jsem zrovna před pár dny dočetla Stařec a moře. Jinak většinu knih mám v plánu.
Ta Zaklínačka, má něco společného se Zaklínačem? Myslím, jestli je tam třeba nějaká inspirace a tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama