Kniha, kterou jsi nenáviděla

19. července 2015 v 21:09 | Vivienne |  The Book Challenge

Kladivo na čarodějnice - Malleus MaleficarumTato kniha přinesená z Levných knih s sebou přinesla mnohá očekávání. svým způsobem byla jedním z pilířů těch, na kterých byly postaveny procesy s "čarodějnicemi". Vzhledem k tomu, že toto téma mě velmi zajímá, je jasné že dříve či později jsem po ní musela sáhnout. Byla jsem však velmi překvapena. Čekala jsem příručku pro žalobce a mučitele, stručně a jasně psanou bez jakýchkoliv okras. Místo toho bylo v mých dlaních dílo plné náboženských a jiných faktů, které se dosti splétaly a já jim těžko rozuměla. Možná by tomu více porozuměl člověk s právním vzděláním. Těžko říct…


Mě osobně se kniha četla více než těžce a strávila jsem nad ní velmi dlouhý čas, který nebyl zrovna příjemný. To je jeden z důvodů proč jsem knihu během četby "až nenáviděla". Dalším důvodem je historie této příručky honců čarodějnic. Ta krev která na ní ulpěla. Myslím, že pokud by se vytvořil seznam nejkrvavějších děl v historii Maleus Maleficarum by se umístilo na jedné z těch vyšších pozic.

Nyní v bodech pár informací týkajících se knihy a dění okolo, které jsem pře pár lety přednášela ve škole coby referát při hodině dějepisu.

Autoři Jakob Sprenger a Heinrich Kramer oba byli inkvizitoři.

Vydání knihy předcházelo vydání papežské buly Innoncence VIII. Summint desiderantes affecibus ( Snaha o nejvyšší horlivost) roku 1484 odstartovala čarodějnictví.

Kniha poprvé vyšla roku 1486 ve Štrasburku.

Malleus je považováno za bibli inkvizitorů, avšak nikdy nebyla oficiálně přijata církví za své dílo- kvůli doporučované právní proceduře (považována za neetickou) a démonologii.

Jeden z autorů - Jakob Kramer byl roku 1490 odsouzen inkvizicí.

Prodávanější než bible.

Je psaná formou otázek a odpovědí.

Dělí se na 3 části

1. se zabývá ďáblem, čarodějnicemi

2. projevy čarodějnictví, obrana,

3. procesy, návody pro inkvizitory


Kniha je skoupá na drastické popisy mučení a to asi protože v době vzniku to bylo na denním pořádku, lidé si byly vědomy trestů a tak nebylo třeba je zvlášť vyzdvihovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama