O knihách a seznamech

25. září 2016 v 20:39 | Vivienne |  Knihy a něco o nich

Milovníci knih to dozajista znají, tu a tam si přečtou půvabnou recenzi na knihu a hned zatouží si ji přečíst, nebo je zaujme v knihkupectví, ale nemají peníze na nákup, či jen slyší mezi přáteli o tom či onom díle. Pamatovat si všechny názvy a autory je vskutku nereálné. A tak se postupně začínají z paměti ztrácet. Což je vskutku škoda. Řešení tohoto problému je vést si seznam, ať už papírový nebo na internetu, který je plný stránek zabývajících se knihomolstvím. Z vlastní zkušenosti vím, že je to užitečná věcička, alespoň tedy pro moji maličkost. Mám tam všechno hezky pohromadě, ale myslím, že není třeba se o tom rozepisovat, protože dozajista všichni víte o čem to tam je.
Je lehké si seznamy vytvořit o dost těžší je jejich dodržování. Asi to dobře sami znáte, jdu na knihovny, připravím si seznam knih, co si chci půjčit, zjistím, jestli jsou momentálně v knihovně a pak vyrazím. Jenže často mě někdo předběhne a žádané knihy tam nejsou, nebo se nacházejí ve skladě a pro ty si nerada posílám. Asi jsem divná no :D A nebo i když je mají zaujme mě jiná. A chaos je na světě. Seznam knih k přečtení vůbec neubývá, což je tak trochu k vzteku, protože si dávám takové ty cíle, jako snížit seznam pod sto kniha tak.Je to prostě zvláštní, člověk čte a čte, ale jakoby se to nikde neprojevovalo. Je to prostě takové divné. Stoprocentně zde platí věta "tolik knih a tak málo času". Takový rušič čtecích plánů je i bráška, koupí si nebo půjčí knihu od kamaráda a já se po ní vrhnu seznam neseznam. Jsem moc ráda, že využívám databázi, ale na druhou stranu se toho často nedržím a tak nějak se to celé míjí účinkem. Co nadělám, v tomhle se asi nikdy nezměním.

Toto povídání, ale nebude jen na seznamech, to by bylo nudné a krátké. Takže co se teď podívat na takové knižní nešvary? Nebo návyky? Máte nějaké? Já například pár let zpátky, měla strašlivý zlozvyk přečíst si nejprve pár posledních stránek, abych zjistila, jak to dopadne a až pak jsem se pustila do samotného čtení. Opravdová pitomost. Další věcí je, že často mezi díly jedné knižní série, které čtu, uplyne velmi dlouhá doba. Už se mi párkrát stalo, že jsem vůbec netušila, o čem předchozí díl byl. Jenže občas cítím potřebu si od hrdinů odpočinout, ale nemyslím si, že by na tom bylo něco špatného. Ale ty roční pauzy bývají už na škodu.
Každý rok si říkám,, že snížím počet rozečtených sérií, ale moc se mi to nedaří. Ono obecně vysoká škola v mém případě moc čtení nepřeje a to se nezmiňuji o tom, co mne čeká letos. Psaní bakalářky a snad i ty státnice. Na čtení toho co chci mnoho času ani sil nezbude. Bude to smutný rok.

Když jsem se zde zmiňovala o seznamech zapomněla jsem zde napsat o již zmiňovaném seznamu četby k maturitě, se kterým stále válčím. Velkým problémem zde je, že tam zmiňované knihy nelze sehnat a to ani v knihovně či e-booku. Ale zatím to nevzdávám. Věřím, že alespoň tento seznam zdolám, protože na rozdíl od ostatních do tohoto knihy nepřibývají. Což je na jednu stranu dosti pozitivní věc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Olivka Olivka | Web | 25. září 2016 v 22:01 | Reagovat

Mám fůru knih, kde se mi líbil obal, anotace, ale prostě jsem si ji nepůjčila, nekoupila a než jsem přišla domů, nevěděla jsem, jak se jmenovala a kdo ji napsal. Můj seznam je pak tedy krátký a ve směs obsahuje nikdy nepřečtou povinnou četbu.
Nešvary jsem měla taky: četla jsem poslední odstavec nebo celou poslední stránku, nebo jsem zalistovala pár stránek dopředu a začetla jsem se - někdy jsem přečetla pár odstavců, párkrát i pár stránek, než mi došlo, že jsem něco přeskočila :D

2 Zdebra Zdebra | Web | 26. září 2016 v 15:10 | Reagovat

To znám moc dobře. :D Pořád ale v pěněžence nosím seznam knih nebo autorů, kdybych nevěděla, co si půjčit, protože občas něco objevím a pak si jdu pro další díl, jenže ten zrovna nemají, tak si řeknu, že objevím něco dalšího, nebo mi pomůže seznam.
V knihkupectví (nebo třeba někde ve výloze, v reklamě, když mě něco zaujme, nenápadně si napíšu do mobilu název, pak si to najdu na databázi knih, a dám si to do seznamu "chci si přečíst" (nebo jak to tam je).
To stejné mám i s filmama a seriálama. Nebo i s receptama nebo místama, co chci navštívit. :D

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. října 2016 v 17:28 | Reagovat

A proto těch seznamů vedu víc. Opravdu. Nějakou roční challenge, seznam maturitních knih, zajímavý výběr který jsem někomu obšlehla z tumblr.com :D Takže, když něco přečtu můžu to přinejmenším v jednom ze seznamů odškrtnout. Na druhou stranu je fakt, že těch knih mám o to víc :)

4 Victoria de DarkLuna Victoria de DarkLuna | Web | 11. listopadu 2016 v 16:40 | Reagovat

Pěkné 8-O

5 Elizabeth Elizabeth | Web | 29. listopadu 2016 v 9:22 | Reagovat

Dobre napísaný článok. Ja mám tiež problém s tým, že kníh zo zoznamu vôbec neubúda a skôr pribúda. :D To je klasika.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama