Kniha, o které si myslíš, že by ji mělo číst více lidí

27. května 2018 v 16:05 | Vivienne |  The Book Challenge
Kniha, o které si myslíš, že by ji mělo číst více lidí


Tato výzva je čím dál tím namáhavější, alespoň pro moji maličkost. Je těžké vybrat knihu, která by na dané téma seděla. A ani tentokrát to není výjimka. Člověk si obecně říká, že by lidé měli více číst. Ale vybrat co, to je už oříšek. Každému sedne něco jiného, máme jiné zájmy, potřeby,… Sama kolikrát čtu literaturu, nad kterou by leckdo kroutil hlavou, možná se i ušklíbl.

Ještě než začnu, je třeba říci, že netuším jak moc je nebo není čtená kniha, o které budu psát. Mám jen poznatky za svého okolí ze SŠ, VŠ a tak, a tam čtení defakto není. Možná mám jen špatný vzorek populace ve svém okolí a jinde to je jinak. Klidně se ozvěte, budu ráda za každý názor.Takže co že to je za tajemnou knihu? Nic jiného než Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického. Je spousta důvodů proč právě ona. Popisuje kus našich dějin, kus, který není zrovna pěkný, ale neměli bychom zapomenout. Pálení nevinných, nezměrná lakota, závist,… Krom této krvavé kapitoly je tam však ještě něco. Důvod proč film podle této knihy byl zakázán za minulého režimu. Je to odkaz na politické procesy, kde taktéž umírali nevinní.
A to není tak dávná minulost a nesmí být zapomenuta. Je to takové opakování minulosti, chyb které se neměly opakovat, ale stalo se.

Ukázka:
"Na Petrových kamenech jsem viděla žebračku Schuchovou z Vernířovic, starou Davidku a porodní bábu Groerku… Také tam byla mlynářka Ziillichová z Vikýřovic… Potom stará Agneta Koppová z Losin, Rabovská, Černá Zuza…"
Dorota zmlkla.
"Jen vzpomínej!" naléhal soudce. "Nebyl tam snad také někdo ze Šumperku?"
Otázka byla pro soudce překvapením. Že by i v Šumperku byly takové ženy?
Vyslýchaná polykala sliny. Mlčela. Tu však v mučíme zařinčel řetěz.
"Ano, viděla jsem na Petrových kamenech Marii Sattlerovou, ženu barvíře Kašpara Sattlera, který tam byl také s dcerou … Byla tam i Marie Pešková, tkalcová, její muž Jindřich Pešek. Také jsem tam viděla ženu soudce Huttra, papírnici Weillemannovou a mydláře Přerovského …"
Do inkvizičního tribunálu jako by zčistajasna udeřil hrom. Všichni znali barvíře Sattlera, pláteníka Peška i mydláře Přerovského jako lidi vážené, bez úhony. Teď se o nich dozvídali, že jsou zaprodanci pekla. Lazebnice se patrně ve vězení pošetila na rozumu.
Boblig vítězoslavně pohlédl na soudce. To koukáte - jako by chtěl říci - jaké jsem vám připravil překvapení! Jenže, holenkové, to ještě není všechno. Natáhněte uši a držte se stolu, abyste pod něj nespadli!
Jsem přesvědčena o tom, že tuto knihu by měl přečíst téměř každý a hlavně vzít si k srdci o čem vypovídá a nedopustit, aby došlo k opakování hrůzných činů. Navíc jsem toho názoru, že pro milovníky filmů je velmi vhodný a výše zmíněný film, které se mi opravdu líbil.

A co Vy? Četli jste Kladivo na čarodějnice? Jaký je Váš názor? A kterou jinou knihu byste do této položky zařadili?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 deep-poetry deep-poetry | 2. června 2018 v 22:29 | Reagovat

To zní opravdu zajímavě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama